Ako si vybrať pergolu

Na trhu je obrovská ponuka rôznych predajcov či dodávateľov pergol. Na prvý pohľad sa môže zdať, že výber tej pravej pergoly či prestrešenia je pre vás neriešiteľný problém. Preto sa pokúsim v skratke poradiť ako si vybrať to správne riešenie pre vás.

V tomto článku sa zameriam hlavne na prestrešenia s pevnou strešnou krytinou, pretože tá je ohľadom na geografické položenie Slovenska tou najlepšou voľbou. Rôzne markízy či prístrešky kde je použitá textilná či iná látka slúžia hlavne na tienenie. Pri silnom daždi, vetre či dokonca snehu sú u nás nevhodné. Tieto typy sú určené predovšetkým pre južanské krajiny, kde môžu plne využiť ich vlastnosti a výhody.

Pergoly vhodné pre slovenské poveternostné podmienky môžeme rozdeliť do troch základných skupín.

Pergoly štandard:


Dajú sa veľmi jednoducho rozpoznať aj bez toho aby ste ich mali možnosť vidieť naživo. Sú veľmi často označované názvami ako HOBBY, ECONOMY, BASIC. Ich cena je spravidla nízka a lákavá a ich statické možnosti sú však veľmi obmedzené pretože sú mnohokrát vyrábane z profilov, ktorých hrúbka stien je väčšinou iba 2 mm a menej. Rozmery stojkového profilu je iba 90 x 90 mm, maximálne však 110 x 100 mm, pričom strešné profily max. rozmer 60 x 100 mm, a to hovoríme o hornej hranici rozmerov.
Dnešné ceny hliníku dosahujú astronomické hodnoty. Pri takto tenkých profiloch nemôžme tieto pergoly porovnávať s cenami vyššej triedy /polovičná hrúbka sa rovná polovičným náklady na výrobu/.

Povrchová úprava je väčšinou s hladkou a lesklou či pololesklou úpravou /nevýhodou tejto úpravy je, že že časom sú na nej vidieť odtlačky prstov a sú veľmi náchylné na škrabance/.  Pokiaľ neplánujete investovať do pergoly, ktorá vám bude slúžiť dlhodobo, alebo je váš rozpočet obmedzený, sú to pergoly vhodné pre vás.

Poznámka: Nikdy neporovnávajte iba na základe ceny, pretože tieto pergoly sa veľakrát nachádzajú aj vo vyššej cenovej kategórii, preverte si hlavne hrúbku profilov z ktorých bude pergola vyrobená, rovnako žiadajte statický prepočet.

Pergoly vyššej triedy:

Do tejto triedy sú zaradené pergoly s hrúbkou stien 3 a 4 mm a rozmermi profilov 140 x 140 mm. Už samotné rozmery napovedajú, že tieto pergoly nemajú žiadny problém so statikou, samozrejme je to iba jeden z faktorov ktoré musia byť v rámci statiky dodržané. Je pravdou, že dodávateľov takýchto pergol nie je veľa, na Slovensku je iba jeden výrobca ktorý k výrobe používa vlastný systém profilov. Majú svoj osobitý dizajn ktorý ešte viac vyzdvihuje celkovú masivitu.

Tieto pergoly sú určené hlavne pre náročnejších zákazníkov.

Pergoly najvyššej triedy:

Tieto pergoly sú kategóriou samé o sebe, jedná sa totiž o bioklimatické pergoly.

Majú svoj osobitý moderný dizajn a funkčnosť v jednom. Je to vlastne dnešný vrchol trendu. Dajú sa dopĺňať o rôzne high-tech technológie, deliace steny či tieniacu techniku. Ich cena je avšak pre mnohých z nás astronomická. Aj napriek veľmi vysokej cene by sme si mali dávať pozor a kupovať iba od špičkových výrobcov.

Vo veľkom sa začali ponúkať napodobeniny ktoré Vám ale ani zďaleka neposkytnú to čo originál, skôr naopak. Veľakrát prichádza k zatekaniu, a majú problémy hlavne v zimnom období, v ktorom mechanické komponenty veľmi trpia a nezvládajú naše klimatické podmienky /vysoké náklady na údržbu, môžu prevýšiť samotné nižšie náklady pri kúpe/.

Osobitnou kategóriou sú krytiny ktoré sa používajú na zastrešenie pergol. Na túto tému sa pokúsim zodpovedať v ďalšom článku.