Ako sa starať o drevené pergoly

Drevené pergoly pôsobia veľmi esteticky a dokonale dotvárajú každú záhradu. Drevo, ako prírodný materiál, si však vyžaduje pravidelnú starostlivosť, čím sa predlžuje životnosť i vzhľad pergoly. 

Pergoly z dreva, pergoly na terasu

Drevo je živý materiál, ktorý neustále pracuje a reaguje na vplyvy počasia. Na jeho vzhľade sa môže podpísať slnko, dážď, mráz, ale i škodcovia. Drevená pergola sa môže časom začať štiepiť a meniť svoj vzhľad. Pravidelná starostlivosť a povrchová úprava je tak nevyhnutá. 

Ako na údržbu drevenej pergoly

Pergoly z dreva je nutné ošetriť impregnačným náterom, ktorý ich ochráni pred škodcami, ako sú drevokazný hmyz, pleseň alebo huby. Pred aplikáciou náterov je potrebné pergolu obrúsiť a očistiť.  Impregnačný náter sa nanáša v hrubej vrstve, ktorá vsiakne hlboko do dreva. Následne sa nanesie vrstva lazúry, ktorá uzavrie povrch pred UV žiarením a poveternostným vplyvom.  

Stav drevenej pergoly je potrebné kontrolovať aspoň dvakrát do roka, ideálne pred zimou a pred letom. Pri poškodení povrchu pergoly je nutné vykonať ošetrenie. 

Čistenie povrchu pergoly

Drevené pergoly je možné v prípade znečistenia udržiavať špeciálnymi čistiacimi prostriedkami, ktoré sú určené na drevo. Môžete použiť rovnaký prípravok, ktorým sa čistí drevený záhradný nábytok.