Ak chcete dodať vašej záhrade útulnú atmosféru, postavte v nej pergolu. Pergola vytvára príjemné tienenie a spolu s posedením premení vašu záhradu na oázu pokoja, v ktorej si môžete dopriať zaslúžený relax. 

Pergoly z dreva, pergoly na terasu

Pergoly sú nielen estetickým prvkom každej záhrady, ale majú predovšetkým funkčný charakter. Slnečné lúče a pekné počasie doslova vyzývajú k posedeniu v záhrade. Pergola poskytne príjemné tienenie v peknom počasí a zároveň ochráni pred dažďom. 

Pergola je jednoduchá stavba, ktorej konštrukcia môže byť z dreva alebo hliníka. Môže stáť samostatne alebo sa pripevní ku stene domu a vytvorí tak zastrešenie terasy. 

Výber pergoly podľa prostredia

Voľba materiálu závisí od celkového prostredia, v ktorom bude záhradná pergola umiestnená a tiež od dizajnu vášho domu. Na stavbu pergoly sa najčastejšie využíva drevo. Drevo je prírodný a zároveň nadčasový materiál, ktorý nikdy nevyjde z módy. Výborne sa hodí k moderným domom, ale tiež dokonale doplní rustikálne a historické stavby. Pergolu možno ponechať v minimalistickom neutrálnom štýle alebo naopak, skombinovať s kvetmi, popínavými rastlinami, bielymi závesmi a vytvoriť tak romantické prostredie. 

Kam umiestniť pergolu

Pergoly možno pripevniť priamo k stene domu a vytvoriť tak prepojenie medzi interiérom a exteriérom. Drevené pergoly pôsobia skvele i ako samostatne stojace, čím vytvárajú v záhrade harmonický priestor. 

Aké drevo použiť na stavbu pergoly

Drevo sa vyznačuje pevnosťou, ale zároveň to je mäkký materiál, s ktorým sa veľmi dobre pracuje. Na stavbu pergoly možno zvoliť z niekoľkých druhov dreva to podľa ich vlastností a farby. S obľubou sa používa smrek, dub alebo buk. 

Starostlivosť o pergolu

Drevené pergoly vyžadujú v porovnaní s hliníkovým zvýšenú starostlivosť. Pri správnom postupe však budú slúžiť dlhé roky. Pergoly z dreva je potrebné impregnovať, aby boli chránené pred hnilobou, škodcami i slnkom. Impregnačný náter vsiakne do dreva a následne je potrebné naniesť lazúrovú vrstvu. Lazúry sú na výber v rôznych farebných odtieňoch , čím možno pergolu maximálne prispôsobiť podľa svojich predstáv. 

Pergoly z dreva, pergoly na terasu

Prekrytie pergoly 

Pergola poskytuje veľmi praktické zastrešenie terasy a chráni ju pred slnečnými lúčmi i dažďom. Na výber je hneď niekoľko možností prekrytia:

  • polykarbonát - vďaka špeciálnej úprave odráža UV žiarenie a zároveň zabezpečuje dostatok svetla.
  • látka - strecha neprepúšťa svetlo a je odolná voči poveternostným podmienkam. Na výber je množstvo farebných variácií. 
  • drevené slnolamy - laty z dreva majú pekný vzhľad a pôsobia štýlovo.

Prečo zvoliť pergolu z dreva

  • Drevo je nadčasový materiál, ktorý nikdy neomzrí. 

  • Pergola z dreva vytvára útulné a príjemné prostredie. 

  • Drevený materiál ocenia všetci milovníci provensálskeho, rustikálneho a severského štýlu. 

  • Drevo ponúka široké dizajnové možnosti.